Harıkçı Cad. Adıyaman

C SINIFI EHLİYET BELGELERİ

C1 Sınıf Sürücü Belgesi
3.500 kg’dan 7.500 kg’a kadar olan çekici ve kamyon kullanıcılarının alması gerekiyor. Deneyim şartı aranmıyor ama en az B sınıfı ehliyete sahip olmak zorunlu tutuluyor. M, B1, B ve F sınıfına dahil olan araçları da kullanabilecek olan C1 sınıfı sürücüsü olmak için en az 18 yaşında olmanız gerekiyor.

C1E Sınıf Sürücü Belgesi
Azami yüklü ağırlığı 750 kg’ı geçen römork ve yarı römorktan oluşan, katar ağırlığı 12.000 kg’ı geçmeyen C1 ve B sınıfına dahil olan birleşik araçları kullanmanız için alınması gereken ehliyettir. En az C1 ehliyetine sahip olmak, başvuru için gereken koşullar arasında yer alıyor. M, B1, B, BE, C1 ve F sınıfı araçları da kullanacak olan C1E sınıfı sürücülerinin başvuru yapabilmesi için gerekli yaş sınırı ise 18 olarak belirleniyor.

C Sınıf Sürücü Belgesi
Kamyon ve çekici kullanacak olanların alması gereken ehliyettir. C sınıf sürücü belgesine sahip olan araç sahipleri M, B1, B, C1 ve F sınıfı araçları da kullanabiliyor. Başvuru için ise en az B grubu ehliyetiniz olması gerekiyor. Yaş sınırı ise 21 olarak belirleniyor.

CE Sınıf Sürücü Belgesi
C sınıfı sürücü belgesi ile kullandığınız araca takılacak olan ve azami yükü 750 kg’ı geçmeyecek römork ya da yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanabilmeniz için gereken ehliyettir. Aynı zamanda yeni tır ehliyeti olarak da bilinen CE sınıf ehliyet için deneyim şartı en az C sınıfı ehliyete sahip olmayı gerektiriyor. M, B1, B, BE, C, C1, C1E ve F sınıfı araçlar da, bu ehliyet sayesinde kullanılabiliyor ve CE sürücü belgesini almak için 21 yaşında olmak gerekiyor.